DOI: 10.33098/2078-6670.2019.8.20.112-119 Сворак С. Д. «Основи державного устрою Галицької республіки» в контексті європейського конституціоналізму

Мета. Метою роботи є аналіз змісту та правової природи конституційного проекту «Основи державного устрою Галицької Республіки» розробленого представниками ЗУНР і представленого у квітні 1921 р. на розгляд держав Антанти. Методика. Методологічною основою дослідження стало поєднання принципів та методів наукового пізнання. Для об’єктивності дослідження, використано комплекс загальнонаукових, спеціально-юридичних, спеціально-історичних та філософських методів наукового пізнання, зокрема історико-правового, компаративіського, спеціально-юридичного та інших, що дозволило систематизувати наративну базу і сформулювати відповідні висновки та узагальнення. Результати. У процесі дослідження визначено значний влив європейського досвіду національного державотворення на відображення прав і свобод людини у вітчизняному законодавстві. Здійснено порівняльний аналіз проекту «Основи державного устрою Галицької Республіки» та Декларації прав людини і громадянина 1789 р. Встановлено, що розроблений українськими правниками проект продемонстрував ставлення міжнародної спільноти до українського питання. Цей правовий акт є глибоко демократичними, справедливими та гуманними, у якому закріплені загальнолюдські цінності, де людина, її права і свободи являються найвищою соціальною цінністю. Наукова новизна. Робота поглиблює українські історико-правові дослідження у сфері становлення національної системи конституціоналізму та еволюції політико-правової думки першої половини ХХ ст. Аргументовано доведено, що в умовах сучасного реформування Конституції України, правникам варто звернутися як до європейських джерел конституційного права так і до уже відомих нам проектів конституційного устрою України, напрацьованих творцями Західноукраїнської Народної Республіки, які до сьогодні не втратили своєї актуальності. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані у подальших історико-правових дослідженнях, підготовці спецкурсів.

Ключові слова: конституційний проект; «Основи державного устрою Галицької Республіки»; ЗУНР; Декларація прав людини та громадянина.

1.  Lutskyi M. I. (2017) «Proekt osnov derzhaavnoho ustroiu ZUNR»: pravovyi zmist ta perspektyvy realizatsii [«Project of the basis of state organization of ZUNR»: legal content and prospects for implementation]. Naukovo-informatsiinyi visnyk Ivano-Frankivskoho universytetu prava imeni Korolia Danyla Halytskoho: Zhurnal. Seriia Pravo, 4(16), 15-19. (in Ukrainian).

2.  Proekt statutu «Osnovy derzhavnoho ustroiu Halytskoi Respubliky» [Draft Statute “Fundamentals of the State System of the Galician Republic”]. Lystopad 1918 r. (in Ukrainian).

3.  Lutskyi M. I. (2016) Pravo i systema zakonodavstva Zakhidno-Ukrainskoi Narodnoi Respubliky [Law and system of legislation of the Western Ukrainian People’s Republic], Kyiv. (in Ukrainian).

4.  Lukin, M. M., Dalin, V. (Ed). (1935). M. Deklaratsiia prav liudyny i hromadianyna (1789) [Declaration of Human and Citizen’s Rights]. Nova istoriia v dokumentakh i materialakh. Vyp. I. K. (in Ukrainian).

5.  Medvid, A. (2016) Shchodo zakriplennia prav liudyny ta osnovopolozhnykh svobod u proektakh konstytutsii Zakhidnoukrainskoi narodnoi respubliky [Concerning the Fixing of Human Rights and Fundamental Freedoms in the Draft Constitutions of the Western Ukrainian People’s Republic]. Naukovi zapysky Instytutu zakonodavstva Verkhovnoi Rady Ukrainy, 2, 16-23. (in Ukrainian).

6.  Kontytutsiinyi zakon pro osnovni prava hromadian [Constitutional Law on Fundamental Rights of Citizens]. Retrieved from: https://www.ris.bka.gv.at/GeltendeFassung.wxe?Abfrage=Bundesnormen&Gesutzesnummer=10000006. (in Ukrainian)

7.  Federalna konstytutsiia Shveitsarii [The Swiss Federal Constitution]. Retrieved from: http://www.verfassungen.ch/verf74-i.htm. (in Ukrainian).

8.  Palant B. (2018) Bill pro prava (praktyka zastosuvannia) [Bill of Rights (Application Practice)]. Kharkiv. (in Ukrainian).

9.  Lysiak-Rudnytskyi I. (1994) Vklad Halychyny v ukrainski vyzvolni zmahannia. Istorychni ese : [Galicia’s contribution to Ukrainian liberation competitions. Historical essays]. (Vol. 2). K. (in Ukrainian).