Шевчук Л. В. Відображення правової ідеології в конституційних актах Західноукраїнської Народної Республіки

У статті визначаються основні ідеологічні засади першої у світі та Україні Конституції – «Пактів і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького», що була прийнята 1710 р. з ініціативи П.Орлика. Основні атрибути конституціоналізму через поділ влади на законодавчу, виконавчу та судову, були основоположними нормами ідеології лібералізму, яка в тогочасні Європі тільки розвивалася. Ідеологічний зміст Конституції П.Орлика проявився у дотриманні норм природнього права, традиційного для тогочасної правової культури.

Ключові слова: правова ідеологія, Конституція П. Орлика, національна державність, правовідносини, конституціоналізм.

1. Замлинський В. Пилип Орлик / В. Замлинський // Історія України в особах: ІХ-XVIII ст. – К., 1993. – С. 345–354.

2. Кондратюк С.В. Конституція Пилипа Орлика: її зміст тазначення для утвердження демократичних засад у сучасному державотворенні України / С.В. Кондратюк // Науковий вісник Львівського державного ун-ту внутрішніх справ. Сер. Юридична. – 2009. – № 4. – С. 22–33.

3. Крупницький Б. Гетьман Пилип Орлик (1672–1742): його життя і доля / Вступ. ст. Ол. Оглоблина. – Мюнхен: Вид-во «Дніпрова хвиля», 1956. – 80 с.

4. Луцький А. І. Формування та розвиток правової ідеології в Україні : [монографія] / А. І. Луцький. – Івано-Франківськ : Симфонія форте, 2015. – 312 с.

5. Ситник В.О.Державно-правові погляди Пилипа Орлика і розвиток української національної ідеї / В.О. Ситник // Наукові записки. – К.: КМ Академія, 2003. – Т. 21. – С. 4-8.

6. Скрипнюк О. Конституція Пилипа Орлика 1710 року: основні правові і політичні ідеї та її історичне значення / О. Скрипнюк [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.pravnuk.info/urukrain/1198-konstituciya-pilipa-orlika-1710-roku-osnovni-pravovi-i-politichni-ide-ta–istorichne-znachennya.html.

7. Федоренко В. Л. Конституція гетьмана Пилипа Орлика 1710 року… / В. Л. Федоренко // Бюлетень міністерства юстиції України. – 2010. – № 3 (101). – С. 7.

8. Фігурний Ю. С. Український гетьман Пилип Орлик: Монографія / Ю.С. Фігурний. – К., НДІУ. – 2008. – 124 с.

9. Яковенко Н. Нарис історії середньовічної та ранньомодерної України / Н. Яковенко . – 2-ге вид., перероб. та розшир. – Київ : Критика, 2005 . – 584 с.