Випуск 15 (27). Том 1

DOI: 10.33098/2078-6670.2023.15.27.1.250-256 Гусак А. П. Вдосконалення превентивних заходів пробації неповнолітніх правопорушників

Мета. Метою роботи є аналіз існуючих превентивних заходів та засобів пробації неповнолітніх правопорушників, визначення нових, актуальних, з’ясування найбільш ефективних засобів запобігання рецидиву правопорушень неповнолітніх. Методика. Методика включає комплексний аналіз та узагальнення наявного науково-теоретичного матеріалу та формулювання відповідних висновків та рекомендацій. Під час дослідження використовувались наступні методи наукового пізнання: термінологічний, функціональний, системно-структурний, логіко-нормативний. Результати. У процесі дослідження визначено, що на теперішньому етапі розвитку нашої держави запобігання злочинності неповнолітніх і превенція рецидиву скоєння ними правопорушень займає одне із пріоритетних місць. Здобуття незалежності держави, формування нової економічної та політико-правової системи ставить перед українським народом нові завдання. Їх вирішення безпосередньо залежить від ступеня розвитку суспільної правосвідомості та правової культури суспільства, які є взаємопов’язаними, взаємозалежними із процесом державотворення. Без фундаментального розуміння права, правосвідомості та правової культури неможливо досягти мети – побудови в Україні демократичної, соціальної та правової держави. Наукова новизна. У процесі дослідження встановлено, що до існуючих пробаційних програм, що застосовуються до неповнолітніх правопорушників, варто додати програму, котра буде сприяти вихованню суспільної правосвідомості та правовій культурі. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані у правотворчій та правозастосовній діяльності під час проходження пробації неповнолітніми.

Ключові слова: неповнолітні правопорушники, превентивні заходи, пробація, правова культура, правосвідомість, посттравматичний стресовий розлад.

1.            Бачинин В. А. Философия права: конспект лекций. Х.: Консум, 2002.

2.            Бачинин В. А. Энциклопедия философии и социологии права. СПб.: Юрид. центр Пресс, 2006.

3.            Бачинін В. А. Філософія права. К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2003. 472 с.

4.            Данильян О. Г. Філософія: підручник. 3-тє вид., переробл. Харків: Право, 2020. 432 с.

5.            Дубов Г. О. Методологія права: поняття, предмет та місце в системі наукового знання (за працею Р. Лукича «Методологія права»). Держава і право. 2010. Вип. 50. С.54-58.

6.            Кельман М. Осмислення методології пізнання наукових теорій у правознавстві. Філософськіта методологічні проблеми права: наук. журн. Київ: Нац. акад. внутр. справ, 2019. No1(17). С.32-42.

7.            Козловський А. А. Філософія права як самосвідомість нації. Проблеми філософії права. 2003. Том 1. C.12-16.

8.            Загальна теорія права: Підручник. За заг. ред. М.І. Козюбри. К.: Ваіте, 2015. 392 с.

9.            Філософія права. За ред. М. В. Костицького, Б. Ф. Чміля. К.: Юрінком Інтер, 2000. 334 с.

10.          Макаренко Л. О. Теоретико-методологічні аспекти пізнання та формування правової культури: дис.… д-ра юрид. наук: 12.00. 01. Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України. Київ, 2019.

11.          Патей-Братасюк М. Філософія права: Навчальний посібник. Тернопіль: «Видавництво «Астон», 2006. 344 с.

12.          Скакун О.Ф. Теорія держави і права: підручник. Київ: Правова єдність, 2010. 525 с.

13.          Цвік М. В., Петришин О. В., Авраменко Л. В. та ін. Загальна теорія держави і права: Підручник для студентів юридичних вищих навчальних закладів. За ред. д-ра юрид. наук, проф., акад. АПрН України М. В. Цвіка, д-ра юрид. наук, проф., акад. АПрН України О. В. Петришина. Харків: Право, 2009. 584 с.

14.          Про затвердження пробаційних програм для неповнолітніх суб’єктів пробації: Наказ Міністерства юстиції України від 11.06.2018 № 1797/5.