Випуск 15 (27). Том 1

DOI: 10.33098/2078-6670.2023.15.27.1.239-249 Гловюк І. В., Гринюк В. О. Охорона та захист права на мирне володіння майном у досудовому розслідуванні: доктрина та судова практика

Мета. Метою статті є ідентифікація проблемних питань регламентації охорони та захисту права на мирне володіння майном у КПК України у досудовому розслідуванні у аспекті судової практики та формулювання пропозицій щодо їх вирішення на рівні нормотворчості, правозастосування та тлумачення. Методика. Методика включає в себе сукупність методів наукового пізнання: герменевтичний, діалектичний, системно-структурний, логіко-нормативний. Результати: за підсумками дослідження ідентифіковано відображення у положеннях кримінального процесуального законодавства конвенційних стандартів права на мирне володіння майном; виокремлено проблемні норми КПК України та практику, що не корелюються з конвенційними гарантіями права на мирне володіння майном. Запропоновано зміни та доповнення до ст. 169 КПК України, п. 3 ч. 2 ст. 307 КПК України. Наукова новизна: виокремлено перелік процесуальних дій та рішень, у межах яких можливе втручання у право на мирне володіння майном у кримінальному провадженні; обґрунтовано потребу передбачити у КПК України несуперечливий правовий режим речей і документів, які вилучені у результаті тимчасового доступу до речей і документів; виявлено нормативні прогалини щодо повернення тимчасово вилученого майна; виявлено проблемні питання діяльності АРМА. Практична значимість: результати дослідження можуть бути використані у правотворчій та правозастосовній діяльності під час застосування заходів забезпечення кримінального провадження, забезпеченні діяльності АРМА.

Ключові слова: досудове розслідування, Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод, мирне володіння майном, практика ЄСПЛ, заходи забезпечення кримінального провадження, вилучення майна, арешт майна, Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, речові докази.

1. Посібник «Захист власності» аналізує та підсумовує прецедентне право зі статті 1 Протоколу № 1 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод до 31 серпня 2018 року. URL: https://www.echr.com.ua/wp-content/uploads/2019/07/Guide_Art_1_Protocol_1_UKR_-2019.pdf
  2. Музиченко О.В. Реалізація конституційного принципу недоторканності права власності на стадії досудового розслідування: дис. …канд. юрид. наук: 12.00.09. Харків, 2016. 267 с.
  3.  Смоков С. М., Холостенко А. В., Лісніченко Д. В. Вилучення майна під час кримінального провадження: монографія. Одеса: Букаєв Вадим Вікторович [вид.], 2020. 286 с.
  4. Зіньковський І.П. Вилучення речей і документів в ході дізнання: питання використання у доказуванні. Теорія та практика протидії злочинності у сучасних умовах : збірник тез Міжнародної науково-практичної конференції (5 листопада 2021 року) / упор.: Г. Я. Савчин, У. О. Цмоць. Львів : Львівський державний університет внутрішніх справ, 2021.С. 75-79.
  5. Дрозд А.В. Забезпечення недоторканності права власності в кримінальному провадженні: автореф. дис. … канд. юрид. наук : 12.00.09. Харків, 2019. 24 с. URL: http://dspace.univd.edu.ua/xmlui/bitstream/handle/123456789/5881/aref_Drozd%20A%20V_2019.pdf?sequence=1&isAllowed=y
  6. Зіньковський І. П., Гловюк І.В. Повноваження слідчого при обранні, зміні та скасуванні заходів забепечення кримінального провадження: доктрина та практика : монографія. Одеса : Гельветика, 2020. 420 с.
  7. Завтур В.А. Правовий статус речей і документів, вилучених за ухвалою про тимчасовий доступ до речей і документів: питання правової визначеності. Кримінальна юстиція сучасної України: виклики та перспективи: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., присв. до 75-річчя д.ю.н., проф. Ю.П. Аленіна (м. Одеса, 20 листоп. 2021 р.) [Електронне видання] / відповід. ред.: Л.І. Аркуша, О.О. Торбас, В.А. Завтур; Національний університет «Одеська юридична академія». Одеса, 2021. С. 78-83.
  8. Kaplina O., Fomin S. ‘Proportionality of Interference with the Right to Peaceful Enjoyment of Property During the Seizure of Property in Criminal Proceedings in Ukraine’ (2020) 4 (8) Access to Justice in Eastern Europe, 246-264
  9. Ухвала слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 03 серпня 2021 року, справа № 991/5144/21. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/98755927
  10. Ковальчук С.О. Умови передачі доказів на відповідальне зберігання власнику (законному володільцю) під час кримінального провадження. Вісник Південного регіонального центру Національної академії правових наук України. 2015. № 5. С. 210-217
  11. Крицька І. Зберігання речових доказів у кримінальному провадженні: мета, способи, умови й суб’єкти. Підприємництво, господарство і право. 2017. № 6. С. 178-182.
  12. Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів: Закон України від 10.11.2015 року № 772-VIII. URL: https://zakon. rada.gov.ua/laws/show/772-19.