Випуск 15 (27). Том 1

DOI: 10.33098/2078-6670.2023.15.27.1.87-95 Мельникович М. С. Соціально-релігійні цінності сучасної правової системи України

Мета. Мета роботи полягає у комплексній теоретико-правовій характеристиці впливу соціально-релігійних цінностей на формування і розвиток сучасної правової системи України. Методика. При проведенні дослідження використано При проведенні дослідження використано комплекс загальнонаукових та спеціально-юридичних методів наукового пізнання, зокрема: формально-логічний метод; методи аналізу та синтезу; метод порівняльного аналізу; системно-функціональний та метод узагальнення. Результати. В даному дослідженні висвітлено роль соціальних та релігійних цінностей у становленні сучасного типу української правової системи. Зокрема, обґрунтовано, що саме соціально-релігійний вимір є важливий із погляду розбудови правової системи українського суспільства, а відтак важливими є їх гарантії. Держава, у свою чергу, визначає можливості соціально-релігійного розвитку особи та громадянина закріплюючи це в національному законодавстві. В умовах інтеграційних процесів і тотального поширення демократичних спрямувань державно-правового розвитку особливої актуальності набуло й міжнародно-правове регулювання соціально-релігійних цінностей. Наукова новизна. За результатами дослідження встановлено, що соціальні цінності правової системи України накопичуються під впливом геополітичних, економічних, соціокультурних та релігійних факторів. Така внутрішня, діюча в межах конкретної національної культури, система передачі політико-правових цінностей може бути визначена як національна політико-правова традиція. В системі законодавства України досить чітко сформовані положення, що визначають питання свободи віросповідання. Тому, можна констатувати про існування в українській системі права міжгалузевого інституту законодавства, який є основою юридичного механізму забезпечення свободи світогляду та віросповідання. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути корисні для подальших загальнотеоретичних і прикладних досліджень сучасних проблем формування та розвитку національно-правової системи України.

Ключові слова: соціальні норми, релігійні норми, соціально-правові цінності, система законодавства, правова система України

1. Бедь В. Реалізація свободи совісті в Україні: деякі аспекти (проблеми теорії та практики). Теорія і практика інтелектуальної власності. 2011. № 2. С. 20–29.
  2. Бостан С. К. Проблеми пізнання причин і умов виникнення держави, її поняття та типології. Актуальні проблеми теорії держави та права. Ч. 1 / [С. М. Тимченко, С. К. Бостан, Н. М. Пархоменко та ін]. К.: КНТ. 2007. Розд. 3. С. 70–111.
  3. Дахова І. Зміст права на свободу совісті та віросповідання.. 2016. № 4. С. 107–112.
  4. Дроботов С. Аксіологічна і когнітивна функції права у процесі становлення правової держави. Юридична Україна. 2011. № 1. С. 28–35.
  5. Коваль І.В. Взаємодія церкви та інститутів громадянського суспільства: політологічний аналіз: автореф. дис… канд. політ. наук: 23.00.02 ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. Л., 2007. 18 с.
  6. Конституція України від 28.06.1996. Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30. Ст. 141. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/ 254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80, (зі змінами).
  7. Конституція України: науково-практичний коментар / В.Б. Авер’янов, О.В. Батанов, Ю.В. Баулін та ін.; Ред. кол. В.Я. Тацій, Ю.П. Битяк, Ю.М. Грошевой та ін. Х.; К., 2003. С. 142. (зі змінами).
  8. Кудояр О. М. Державно-церковні відносини в Україні (ІХ–ХХ ст.). Християнство на межі тисячоліть (економічні, правові, історичні та культурологічні аспекти): матеріали Міжнар. молодіжної науково-практ. конф., 15–16 березня 2001 р.; ред. Л.І.Буряк. К., 2001. С. 150–153.
  9. Луцький І.М. Втілення морально-етичних і релігійних норм у засадничих положеннях Конституції України. Науково-інформаційний вісник Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького. Івано-Франківськ: Редакційно-видавничий відділ Іва­но-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького, 2012. Вил. 6. С. 179–201.
  10. Мельникович М.С. Сучасна концепція державно-церковних відносин в Україні. Актуальні питання розвитку та взаємодії публічного та приватного права: матеріали міжнародної науково-практичної конференції, м. Львів, 15–16 березня 2019 р., Львів: Західноукраїнська організація «Центр правничих ініціатив», 2019. С. 56–59.
  11. Новіков В., Боровікова В. Гарантованість свободи совісті та віросповідання в Україні. Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. 2016. № 4. С. 26–36.
  12. Про свободу совісті та релігійні організації. Верховна Рада УРСР; Закон від 23.04.1991 № 987-ХІІ. Верховна Рада України, офіційний веб-портал URL: http://zakon2/rada/gov/ua/Iaws/show/987-12.
  13. Рабінович П. Право людини на свободу віровизнання та проблеми його державного забезпечення. Свобода віровизнання. Церква і держава в Україні: матер. міжнар. наук. конф. К., 1996. С. 179–183.
  14. Сергієнко Г. Л. Роль конституційно-правового регулювання відносин держави і релігійних організацій у гарантуванні свободи віросповідання в Україні: автореф. дис.канд. юрид. наук: 12.00.02.; Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. Х. 2004. 209 с.
  15. Скакун О. Ф. Теория государства и права (энциклопедический курс). Харьков: Эспада, 2005. 840 с.
  16. Теорія держави і права: академічний курс: підручник / В. С. Журавський, О. Л. Копиленко, С. В. Бобровник та ін.; за ред. О. В. Зайчука, Н. М. Оніщенко. К.: Юрінком Інтер, 2006. 685 с.
  17. Ухач В. З. Вплив християнських цінностей на формування деонтологічних компонентів духовної та національної культури юриста. Формування правової держави в Україні: проблеми і перспективи: зб. тез доп. ХІV Всеукр. наук.-практ. конф. (м. Тернопіль, 20 квітня 2012 р.). Тернопіль : ТНЕУ, 2018. С. 86.
  18. Штурмак Н. Еволюція (ґенеза) релігійного право розуміння. Право України. 2009. №11. С. 185–189.