Випуск 15 (27). Том 1

DOI: 10.33098/2078-6670.2023.15.27.1.81-86 Луцький Р. П., Канюка І. М. Справедливість як визначальний принцип кримінального права

Мета. Метою статті є визначення сутності та особливостей поняття справедливості як визначального принципу кримінального права. Взаємозв’язок форми та матерії (відповідність права таким категоріям як справедливість, рівність, свобода, гуманізм) виступає тією складовою, яка характеризує сутнісну основу кримінального права щодо регулювання суспільних відносин. Методика. Задля досягнення поставленої мети проводився комплексний аналіз наявної інформації стосовно аналізованої проблеми і сформували на їхній основі висновки та пропозиції. Під час дослідження використовувались наступні методи наукового пізнання:діалектичний, системно-структурний, термінологічний, системно-функціональний, історичний, нормативно-догматичний, метод узагальнення. Результати. У результаті проведених досліджень встановлено, що термін «справедливість як визначальний принцип кримінального права» виражає собою сутнісну основу кримінальної юриспруденції та є її основною теоретичною складовою. Наукова новизна. Вперше здійснено систематизування та узагальнення рівнів теоретико-правового розуміння поняття «справедливість як визначальний принцип кримінального права». Практична значимість. Розуміння поняття справедливість як принципу кримінального права не є чимось застиглим, визначеним. Те, що сьогодні вважається справедливим, тобто визначається цим принципом, завтра може бути відкинуто. В нормах кримінального законодавства реалізація цього принципу повинна йти в «ногу з часом», відповідати реаліям життя. Звичайно, зроблено великий крок вперед у вирішенні протиріч, які назріли. Крім того результати досліджень можуть бути використані в правотворчій і правозахисній діяльності щодо реалізації чинного кримінального законодавства в період воєнного часу.

Ключові слова: право, кримінальне право, принципи кримінального права, справедливість, рівність, гуманізм, кримінальна юстиція.

1. Bauman, Z. (2006). Svoboda [Freedom]. M.: Novoe izdatelsto, 2006. (in Russian)

2. Berdyaev, N. A. (1990). Filosofiya neravenstva [Philosophy of inequality]. M.: IMA-Press. (in Russian)

3. Matuzov N. I. Aktualnye problemy teorii prava [Actual problems of the theory of law]. Saratov: Publishing House of the Saratov State Academy of Law, 2004. (in Ukrainian)

4. Malakhov, V.P. (2002). Filosofiya prava [Philosophy of law]. Yekaterinburg: Delovaya kniga, 2002. (in Russian)