Випуск 15 (27). Том 2

Сворак С.Д. ОУН У НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОМУ ВИХОВАННІ МОЛОДІ 1944-53 РР.: ПРАВОВИЙ ДОСВІД ТА УРОКИ

Мета. Метою дослідження є визначення впливу історико-правових чинників на розвиток правової ідеології українців ХІХ ст. Основний акцент здійснено на характеристиці ключових напрямків правової ідеології, що розвивалися, а також визначено рівень їх практичної реалізації в суспільно-правових умовах ХІХ – початку ХХ ст. Одним із завдань дослідження було встановлення важливості впливу історицизмів на процес становлення і розвитку правової ідеології, що важливо й в умовах сьогодення, адже повномасштабне вторгнення росії. Є одним із ключових факторів, які обумовлюють потребу відмови саме від радянських ідеологічних стереотипів, в тому числі й правових. Методика. Методологічну основу дослідження склав комплекс загальнонаукових, спеціальнонаукових і філософських методів, а також принципи історизму. Результати. У працях українських вчених прослідковується п’ять підходів. Для першого, філософсько-правового, властиве повне співставлення правової ідеології та національної ідеології. Другий напрям є винятково історико-правовий. У межах третього напрямку пропонують розглядати правову ідеологію як елемент правової політики держави, зокрема сфера забезпечення прав людини. Популярною є також думка, що ідеї правової ідеології є ціннісними орієнтирами, які активно впливають на правомірну поведінку людини і на процес правотворення. Як наслідок, правову ідеологію можна вважати елементом правої культури чи навіть правової ментальності. При цьому, в межах останньої, саме правова ідеологія, є найбільш динамічною категорією, адже залежить від громадської думки, групової та індивідуальної правосвідомості. Встановлено, що саме історичні умови мають визначальний вплив на процес становлення правової ідеології, оскільки не тільки накладають на неї специфіку епохи, суспільні настрої, загальний рівень розвитку культури, духовності, а й перетворюють конкретну правову ідеологію на елемент культури, який вкорінюється у правосвідомості населення, стає складовою його правової ментальності. Саме в ХІХ ст. сформувалися три основні типи правової ідеології українців: ліберальний, християнсько-консервативний та соціалістичний (соціал-демократичний). Наукова новизна. Охарактеризовано внутрішні та зовнішні історицизми, які в ХІХ ст. сприяли розвитку трьох типів правової ідеології – ліберального, консервативного і соціалістичного. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані у подальших історико-правових дослідженнях, підготовці наукових проектів ,спецкурсів, в процесі реалізації державної та регіональної політики патріотичного виховання молоді.

Ключові слова: ОУН, правова традиція, патріотичне виховання, національно-визвольна боротьба, національна держава.

1. Золоті слова Ольжича. Розбудова держави, ч. 2, літо, 1954, 40 с.
  2. Історія Українського Війська. Вінніпег (Канада). 1953, 832 с.
  3. Кубійович В. Наукові праці. Париж-Львів, 1996. Т.1, 800 с.
  4. Лисяк-Рудницький І. Нариси історії нової України. Львів, 1991, 103 с.
  5. Центральний Державний Архів Громадських об’єднань України, ф. 1, оп. 75, 23, 6, 16, 24, 17; спр. 62, 192, 175, 5039, 1868, 2228, 72, 805, 1131, 1143, 803, 55.
  6. Шанковський Л. УПА та її підпільна література. Філядельфія: «Америка», 1952. 19 с.