Випуск 15 (27). Том 2

Макушев П.В., Хрідочкін А.В. АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СПІВВІДНОШЕННЯ ТА ВЗАЄМОДІЇ СИСТЕМИ ПРАВА ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ З НАЦІОНАЛЬНИМИ ПРАВОВИМИ СИСТЕМАМИ ДЕРЖАВ-ЧЛЕНІВ

Мета. Метою статті є дослідження актуальних питань співвідношення та взаємодії системи права Європейського Союзу з національними правовими системами держав-членів. Методика. Методика включає комплексний аналіз та узагальнення наявного науково-теоретичного матеріалу та формулювання відповідних висновків та рекомендацій. Під час дослідження використовувались наступні методи наукового пізнання: діалектичний метод, методи аналізу і синтезу, системний і структурно-функціональний методи, а також  порівняльно-правовий метод. Результати. Встановлено, що на формування права Європейського Союзу вплинули також правові концепції і принципи, властиві національному праву держав-членів. Акцентовано увагу на тому, що з часом сформувалася своєрідна і автономна правова система Європейського Союзу, яка не була властива національним правовим системам держав-членів. Наукова новизна. У процесі дослідження встановлено, що у взаємодії систем права Європейського Союзу і права держав-членів вбачається монізм примату Європейського права, що доводиться за допомогою принципів права європейської співдружності, які випливають із судових рішень Суду Європейського Союзу. Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані в правотворчій і правозастосовній діяльності під час реалізації завдань євроінтеграції.

Ключові слова: взаємодія, національне право, право Європейського Союзу, система права, співвідношення, суверенітет, Суд Європейських Співтовариств, юрисдикція

1. Європейське право: право Європейського союзу: підручник: у трьох кн. / за заг. ред. В. І. Муравйова. Київ: Ін Юре, 2015. Кн. перша: Інституційне право Європейського союзу / В. І. Муравйов, О. М. Шпакович, О. М. Лисенко, О. В. Святун. Київ: Ін Юре, 2015. 312 с.

2. Ковалів М. В., Тимчишин Т. М., Ніканорова О. В. Основи права Європейського Союзу: навчальний посібник. Львів: Львівський державний університет внутрішніх справ, 2020. 212 с.

3. Станько І. Я. Співвідношення принципів та норм права у правових системах України та Європейського Союзу: автореф. дис. … канд. юрид. наук: 12.00.01. Київ, 2020. 20 с.

4. Договір про заснування Європейської Спільноти від 25 березня 1957 р. URL.:  http://www.zakon.rada.gov.ua.

5.Право ЄС : устрій та правопорядок / С. М. Задорожна, Н. В. Кирилюк, А. З. Маник; за заг. ред. С. М. Задорожної. Чернівці. 2021. 232 с.

6. Конституція України: Основний закон України від 28 червня 1996 р. № 254к/96-ВР. URL.: http://www.zakon.rada.gov.ua/go/254к/96-вр.

7. Косінова Д. С., Абрамова В. О. Питання про правову природу Європейського Союзу. Міжнародний науковий журнал «Інтернаука». Серія : Юридичні науки. 2020. № 11(2). С. 40-45.

8. Брацук І. Вплив Суду ЄС на формування та розвиток принципу прямої дії права Європейського Союзу. Юридична Україна. 2010. № 2. С. 129-132.

9. Комарова Т. В. Правова сила рішень Суду справедливості Європейського Союзу.  Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2018. Вип. 49(2). С. 193-196.

10. Європейський Союз: загальна інформація, організаційна структура, правова система: словник-довідник / уклад.: Ю. С. Кононенко, І. М. Лубко. Черкаси: Гордієнко Є.І., 2019. 306 с.

11. Муртішева А. О. Конституційно-правова відповідальність уряду в державах Європейського Союзу: теорія та практика: монографія. Харків: Юрайт, 2022. 328 с.

12. Лепіш Н. Я., Проць І. М. Вплив міжнародно-правових актів на конституційні трансформації в державах-членах Європейського Союзу. Молодий вчений. 2021. № 3(2). С. 285-289.

13. Право Європейського Союзу: підручник / Р. А. Петров (кер. авт. кол.), А. О. Вакуленко, Ван Елсувеге П. та ін.; за ред. Р. А. Петрова. Вид. 10-те, змінене і допов. Харків: Право, 2021. 442 с.

14. Макар В. Р. Особливості правової природи та правової системи Європейського Союзу як специфічної регіональної міждержавної інтеграційної структури. Наукові записки Інституту законодавства Верховної Ради України. 2011. № 3. С. 151-153.

15. Комарова Т. В. Суд Європейського Союзу: розвиток судової системи та практики тлумачення права ЄС: автореф. дис. … д-ра юрид. наук: 12.00.11. Київ, 2019. 40 с.

16. Мороз Г. В. Значення загальноправових принципів права Європейського Союзу щодо забезпечення публічних та приватних інтересів в еколого-правових відносинах. Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України. 2021. Вип. 55. С. 78-89.

17. Фалалєєва Л. Г. Захист основоположних прав у інтеграційному правопорядку Європейського Союзу: монографія. Київ: Кандиба Т. П., 2020. 454 с.

18. Забокрицький І. І. Принцип верховенства права в Європейському Союзі як ознака транс-націоналізації сучасного конституціоналізму. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2019. Вип. 55(1). С. 23-26.

19. Золотарьова М. Г. Міжнародні правові засади формування та реалізації зовнішньої політики Європейського Союзу. Міжнародний науковий журнал «Інтернаука». Серія: Юридичні науки. 2019. № 8(1). С. 47-51.