DOI: 10.33098/2078-6670.2021.11.23.105-112. Бабецька І. Я., Турчак І. О. Цивільно-правове регулювання інтересу у праві інтелектуальної власності

Мета. Метою статті є визначення поняття «інтерес», «законний інтерес», «охоронюваний законом інтерес» та з’ясуванню питання про його класифікацію у праві інтелектуальної власності. У статті обґрунтовується теза про роль інтересів у праві, здійснюється класифікація інтересів за різними критеріями. Стаття присвячена дослідженню юридичної природи приватних та публічних інтересів у сфері інтелектуальної власності. Методика. Методика включає комплексний аналіз та узагальнення наявного науково-теоретичного матеріалу та формулювання відповідних висновків та рекомендацій. Під час дослідження використовувались наступні методи наукового пізнання: термінологічний, діалектичний, формально-логічний, системно-функціональний. системно-структурний. Результати: в процесі проведеного дослідження визначено поняття «приватний та публічний інтересу у праві інтелектуальної власності». Доведено, що приватний інтерес визначається «як інтерес конкретних осіб і соціальних груп, який охороняється державою», публічний інтерес визначено як «визнаний державою та забезпечений правом інтерес соціальної спільності, задоволення якого слугує умовою та гарантією її існування і розвитку». Наукова новизна. В процесі дослідження встановлено, що коли йдеться про забезпечення балансу публічних і приватних інтересів сторін в авторському праві, то серед іншого мається на увазі запровадження в міжнародному та національному законодавстві спеціальних норм вільного використання творів. Проблема взаємодії приватних та публічних інтересів у правовому регулюванні відносин інтелектуальної власності потребує подальшого грунтовного детального дослідження щодо визначення механізму а способів захисту вказаних інтересів. Практична значимість. Результати дослідження можна використати у правотворчій діяльності з метою правового врегулювання суспільних відносин у сфері охорони інтересів у праві інтелектуальної власності.

Ключові слова: інтерес, законний інтерес, охоронюваний законом інтерес, суб’єктивне цивільне право, класифікація інтересів, intellectual property law.

1. Chepys, O. I. Balance and imbalance of interests of intellectual property rights. Retrieved from: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/bitstream/lib/33411 (in Ukrainian)
  2. Pototskyy, M. YU. Legitimate (protected by law) interest in the field of intellectual property: public law aspect. Retrieved from: publichno-pravovyy aspect http://tdp.kpi.ua/wp-content/uploads/%D0%9F%D0%BE%D1%82%D0%BE%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9-%D0%9C.%D0%AE..pdf (in Ukrainian)
  3. Trotska, V. Public interests of society = private interests of authors. Is it possible to achieve balance in the digital age? Retrieved from: file:///C:/Users/Ivanka/Downloads/167005-%D0%A2%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%82%20%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%82%D1%96-367044-1-10-20190514.pdf (in Ukrainian)
  4. Interest. Wikipedia. Retrieved from: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%86%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B5%D1%81_(%D0%BF%D1%80%D0%B0%D 0%B2%D0%BE). (in Ukrainian)