DOI: 10.33098/2078-6670.2019.8.20.62-70 Спосіб Д. П. Правове становище і організація діяльності Служби безпеки ОУН (б)

Спосіб Д. П. Правове становище і організація діяльності Служби безпеки ОУН (б)

Мета. Завданням дослідження є аналіз сутності і специфіки організації СБ ОУН, а також визначити перелік документів, що врегульовували його компетенцію та діяльність. Методологічною основою дослідження є діалектичний підхід до аналізу співвідношення загального, особливого і окремого, загальнонаукові та спеціально-наукові методи дослідження: історичний, логічний, порівняльно-правовий, системно-структурний, формально-юридичний, функціональний методи. Результати.  Організаційна структура СБ ОУН формувалася відповідно до завдань, які ставилися перед нею.  Розбудова структури спецпідрозділу відбувалася переважно за територіально-функціональним принципом. Вертикальна побудова організації: відображає її ієрархічну систему, побудовану на принципі цілковитого підпорядкування нижчих організаційних клітин вищим. Референтури СБ входили до складу територіальних проводів, однак мали окремий організаційний апарат. Підрозділи СБ ОУН за покладеними на них функціями поділялися на управлінські, розвідувально-інформаційні, контррозвідувальні, поліційно-слідчі, бойові, диверсійно-слідчі, начально-виховні та технічні. Наукова новизна. Основи організації та діяльності СБ ОУН, за умов відсутності власної державності, регулювались не правовими актами, а широким колом інструкцій та наказів і навіть усних вказівок. Основними формами наказів були: інструкції, доручення, інструктаж. Від кінця 1945 р. листування між провідниками ОУН (б) набуло ролі наказової, інструкційної та звітної документації. Практична значимість. Результати, висновки та наукові положення, сформульовані автором можуть бути використані в подальшій науковій розробці порушених питань з метою вдосконалення чинного законодавства, діяльності органів Служби безпеки України.

Ключові слова: Служба безпеки ОУН, референтура, контррозвідка, розвідка, бойовик.

1. Viedienieiev, D., Yehorov, V. (1998). Mech i tryzub. Notatky do istorii Sluzhby bezpeky Orhanizatsii Ukrainskykh Natsionalistiv. [The sword and the trident. Notes on the History of the Security Service of the Organization of Ukrainian Nationalists]. Z arkhiviv VUChK-HPU-NKVD-KHB, 1-2(6-7), 365-389. (in Ukrainian)

2. Ishchuk, O., Ohorodnik, V. (2010). Heneral Mykola Arsenych: zhyttia i diialnist shefa SB OUN [General Nikolai Arsenyev: life and work of the OUN SS chief]. Kolomyia: VPT “Vik”. (in Ukrainian)

3. Viedienieiev, D. V., Bystrukhin, H. S. (2006). «Povstanska rozvidka diie tochno y vidvazhno…». Dokumentalna spadshchyna pidrozdiliv spetsialnoho pryznachennia Orhanizatsii ukrainskykh natsionalistiv ta Ukrainskoi povstanskoi armii. 1940-1950-i roky [“Insurgent intelligence works accurately and boldly …”. The documentary legacy of the special forces units of the Organization of Ukrainian Nationalists and the Ukrainian Insurgent Army. 1940-1950s]. K. : K.I.S. (in Ukrainian)

4. Sectoral State Archives of the Security Service of Ukraine, Fund. 13. Right. 376. Vol. 50. (in Ukrainian)