DOI: 10.33098/2078-6670.2020.9.21.80-85 Шевчук М. О., Веркалець С. М., Шевчук С. Є., Данилишин М. О. Порушення умов інсоляційного режиму у тенденціях сучасного будівництва

Мета. Метою роботи, є аналіз порушення умов природнього освітлення (інсоляція) у житлових будинках, оскільки в сучасних умовах будівництва роль прямого сонячного світла, як природного загальнооздоровчого чинника значно підвищилася, багатоповерхові будинки в містах стають все більш відірваними від природних умов. Методика. Методика ґрунтується на всебічному та об’єктивному аналізі нормативно-правового документу ДСТУ-Н Б В.2.2-27:2010 «Настанова з розрахунку інсоляції об’єктів цивільного призначення». Результати: в процесі аналізу досліджено, що нормування й розрахунок інсоляції є найбільш гострою економічною та соціально-правовою проблемою. З переходом землекористування та будівництва на ринкову основу норми інсоляції будівель стали головним чинником, що стримує прагнення інвесторів, власників і орендарів земельних ділянок до переущільнення міської забудови з метою отримання максимального прибутку. Наукова новизна. В процесі дослідження виявлено недосконале нормування у теперішніх умовах, що може призвести до серйозних помилок у проектуванні й оцінці інсоляційного режиму квартири та будинку загалом. Максимальна тіньова маска нового будинку повинна відповідати максимально можливій висоті будинку, що проектується, або поєднанню максимальних висот кожної окремої секції, за яких інсоляційний режим у приміщенні існуючого будинку чи на прилеглій території має відповідати нормативним вимогам або не погіршується в нормований період інсоляції. Якщо інсоляція переривається більше ніж один раз, то за розрахункову тривалість інсоляції повинні брати суму тривалості двох найбільших періодів інсоляції. Практичне значення. Результати дослідження можуть бути корисними у подальшихдослідженнях порушення умов природнього освітлення, а також вплив житлової забудови на  інсоляційні процеси.

Ключові слова: інсоляція, нормування інсоляційних процесів, ущільнення житлової забудови.

1. Demin, M., Levitan, Y. (2004). Sotsialno-demohrafichni protsesy ta osnovy derzhavnoi mistobudivnoi polityky v Ukraini [Socio-demographic processes and bases of state urban policy in Ukraine]. Design and planning aspects of urban planning, issue 7, 47–56. (in Ukrainian)

2. Sergeychuk, O.V (2015).Vymohy norm YeS – osnova rozroblennia kompleksu normatyvnykh dokumentiv z pryrodnoho ta shtuchnoho osvitlennia [Requirements of EU norms – the basis of the development of a set of regulatory documents on natural and artificial lighting]. Modern problems of technical regulation in construction: a collection of scientific works, issue. 1, 79-85. (in Ukrainian)

4. SCC 360-92 **. City planning. Planning and development of urban and rural settlements / State Committee of Ukraine for Construction and Architecture. K., 2004. (in Ukrainian)

5. San. Epid Norms2605-82. Sanitary norms and rules for insulation of residential and public buildings and residential areas. M., 1982. (in Ukrainian)