Биркович О. І. Концепт правди в судовій системі Київської Русі

У статті обґрунтовано розгляд правди як концепту судової системи Київської Русі. Доведено, що концепт правди містить у собі, по-перше, фундаментальні права і обов’язки вільних громадян; по-друге, рівні позиції в судовому процесі; по-третє, чільні державно-правові інститути, які впливали на стабілізацію і розвиток життєвих перспектив.

Ключові слова: правда, справедливість, «Руська Правда», історія держави і права України, судова система, державно-правові інститути.

1.         Сворак С. Д. «Вольності» Київської Русі у державній традиції українського народу / С. Д. Сворак // Сучасні проблеми правової системи і державотворення України: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 22-23 травня 2011 р. – С. 11-13.

2.         Юнг К. Г. Приближаясь к бессознательному / К. Г. Юнг ; пер. И. Г. Норвила // Глобальные проблемы и общечеловеческие ценности : [Сборник] : Пер. с англ. и фр. / Сост. Л. И. Василенко, В. Е. Ермолаева; Ввод. ст. Ю. А. Шрейдера. – М. : Прогресс, 1990. – С. 351–436.

3.         Повесть временных лет / Подгот. текста Д.С. Лихачева; Пер. Д.С. Лихачева и Б.А. Романова; Под ред. чл.-кор. АН СССР В.П. Адриановой-Перетц / Акад. наук СССР. Ч. 1-2. – 1-е изд. Часть 1. Текст и перевод. – М.; Л., Изд-во и 1-я тип. Изд-ва Акад. наук СССР в Л., 1950. – 407 с.

4.         Правда Руська ХІ–ХІІ ст. // Кодифікація цивільного законодавства на українських землях. – Т.1 / Уклад.: Ю.В.Білоусов, І.Р.Калаур, С.Д.Гринько та ін. / За ред. Р.О.Стефанчука та М.О.Стефанчука. – К. : Правова єдність, 2009. – С. 9–12.

5.         Аксаков К. С. Полное собрание сочинений. Т. 1 : Сочинения исторические / К. С. Аксаков. – М. : Унив. тип., 1889. – 599 с.

6.         Вернадский Г. В. Киевская Русь / Г. В. Вернадский. – Тверь ; М. : ЛЕАН ; Аграф, 2001. – 448 с.

7.         Історія держави і права України: Навч. посібник для студентів юрид. вузів та факультетів. Курс лекцій / За ред. проф. В.Г. Гочаренка. – К.: Вентурі, 1996. – 288 с.

8.         Крип’якевич І.П. Історія України / І. П. Крип’якевич; відп. ред.: Ф. П. Шевченко, Б. З. Якимович. – Львів: Світ, 1990. – 519 с.

9.         Грушевський М. Нарис історії Київської землі від смерті Ярослава до кінця XIV сторіччя / М.Грушевський. – К. : Наукова думка, 1991. – 560 с.

10.       Уайтхед А. Н. Избранные работы по философии / А. Н. Уайтхед ; пер. с англ., общ. ред. и вступ. ст. М. А. Кисселя. – М. : Прогресс, 1990. – 720 с.

11.       Владимирский-Буданов М. Ф. Обзор истории русского права / М. Ф. Владимирский-Буданов. – Ростов-на-Дону : Феникс, 1995. – 640 с.